Tom Dumoulin sa stal majstrom sveta v ITT

nabor

Na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene sa dnes išla náročná individuálna časovka mužov. Najlepšie na nej obstál najväčší favorit na jej zisk, Tom Dumoulin z Holandska, ktorý v cieli predčil Primoža Rogliča (Slovinsko) a Christophera Frooma (Veľká Británia).

31 kilometrov proti chronometru malo priniesť v prvom rade súboj Dumoulina a Frooma. Tí si to mali rozdať na záverečnom stúpaní na Mount Floyen, čo sa často na MS v ITT nevidí. Nakoniec bola borcom umožnená aj výmena bicykla pred záverečným na 20 metroch koberca. To bolo jediné miesto, kde to bolo povolené.

BERGEN2017_5_ITTmenelite_v4

Alexey Lutsenko (Kazachstan) však ukázal, že to nie je až taká zábava. Viedol na všetkých medzičasoch a po výmene bicykla sa to s ním zosypalo dolu vodou. Stratil rytmus, stratil čas, s tým aj nádej na dobrý výsledok.

Čo sa dialo?

Dnes v Nórsku nepršalo a to znamenalo, že jazdci to dnes budú môcť rozbaliť naplno. Dopredu sa po Lutsenkovej strate dostal Jan Tratnik (Slovinsko), ktorý celú trasu prešiel v čase 46:24. Aktuálny víťaz Okolo Slovenska bicykel nemenil.

V horúcom kresle pobudol pomerne dlho, veď ho prekonal až Wilco Kelderman z Holandska. Ten však svojho tátoša pod kopcom presedlal, čo mu pomohlo k času 46:15. Jeho výkon prekonal až po dlhšom čase neviditeľný Nelson Oliveira (Portugalsko), ktorý porazil aj Moscona a horúce kreslo malo nového majiteľa.

Portugalčan bol ešte o dve desatiny sekundy rýchlejší než majster sveta z roku 2015 Vasil Kiriyenka, ktorý sa umiestnil na druhú priečku. Prví traja jazdci tak boli v cieli iba v rozdiele jednej sekundy!

Maciej Bodnar z Poľska na dnešnú časovku nebude spomínať práve v najlepšom. Padol hneď v prvej zákrute a jeho strata atakovala až dve minúty už na začiatku pretekov. Po čase začalo pršať a obeťou tohoto živlu sa stal aj Rohan Dennis, ktorému sa v zákrute podšmyklo koleso.

Medailisti na pódiu

Na medzičase stanovil najlepší čas Dumoulin, ktorý mal na Frooma už vtedy 24 sekúnd. Bolo jasné, že dnes sa cíti v úplnej pohode a nevadil mu ani dážď, ktorý ho zastihol. Pod Mount Floyen mal výborný čas Roglič, ktorý sa zaradil na priebežnú prvú priečku. Jeho čas už v cieli predčil iba Tom Dumoulin, ktorý tak získal pre Sunweb už druhé víťazstvo na týchto MS.