Hneď v prvej etape v Alberte sa tešil jazdec z úniku

nabor

Nočnú 1. etapu kanadských cyklistických pretekov Tour of Alberta vyhral Američan Colin Joyce z Axeon Hagens Berman pred Alexom Howesom z tímu Cannondale-Drapac. Joyce bol členom úniku dňa.

Prvý diel päťdielneho seriálu sa začal na okruhoch v meste Lethbridge, kde bol na borcov pripravený 12 kilometrov dlhý okruh, ktorý mali celkovo prejsť 9-krát. Na okruhu bol pripravený jeden neťažký kopec, Old Man River, ktorý s dĺžkou jedného kilometra vyvrcholil vždy na ôsmom kilometri každého okruhu.

1. etapa, Alberta

Hneď od začiatku sa preteky išli v rýchlom tempe. Dopredu sa dostala skoro tretina štartového poľa a začalo sa bojovať. Vpredu skupina čítala mená ako minuloročný víťaz Bauke Mollema, Alex Howes, Toms Skujins, Daniel Eaton, Danny Summerhill, Chris Jones, John Murphy, Tanner Putt, Eddie Dunbarand, Chad Young, Robin Carpenter, Travis McCabe, Joe Lewis, Shane Kline, Danny Pate, Evan Huffman, Alex Cataford, Matteo Dal-Cin, Nigel Ellsay, Angus Morton, Matthieu Jeannes, Francisco Mancebo, Danilo Celano a nakoniec tím kanadského nároďáku Matt Duchesne.

Toto sa však veľmi rýchlo spojilo, keďže to bolo veľmi veľkou hrozbou a ďalší borci to vedeli. Dopredu sa teda dostala skupina troch jazdcov, medzi ktorými bol aj neskorší víťaz Colin Joyce.

Rozhodovalo sa až na poslednom, deviatom okruhu. V skupine si pretekári začali vzájomne nastupovať a roztrhali sa. Najlepšie nohy mal Colin Joyce, ktorý to na centimetre dotiahol do finišu, kde už sa ho zubami-nechtami snažil dobehnúť pelotón na čele s Alexom Howesom. Ich snaha však nebola úspešná a Američan v službách stajne Axeon Hagens Berman berie etapu, dres pre lídra celkovej klasifikácie, šprintérskej klasifikácie a poradia mladých jazdcov. Dopredu sa však dostalo iba 11 jazdcov, ktorí získali na ostatok poľa vyše dvoch minút, čo naznačuje tomu, že Bauke Mollema má opäť výbornú východiskovú pozíciu pred ostatnými.