Fantazie! Etapu do Le Havre vyhrál Zdeněk Štybar

nabor

Po dlouhých 14 letech se Česká republika dočkala vítězství na Tour de France. Etapu dlouhou 191,5 km do přístavu Le Havre vyhrál český závodník Zdeněk Štybar. Využil pádu na posledním kilometru a nastoupil. Náskok udržel a Česká Republika může slavit!

Na startu dnešní šesté etapy se neobjevil Michael Albasini. Je to již třetí závodník, který nepokračuje ze stáje Orica-GreenEdge. Odstoupil ještě před samotným startem závodu, nejspíše kvůli následkům z pádu ve třetí etapě.

Po oficiálním startu se do úniku pustil Luis Ángel Maté z Cofidisu, ale vzápětí byl pelotonem dostižen. Po chvíli klidu zaútočil Perrig Quémeneur Europcaru. K němu se připojil Kenneth Van Bilsen (Cofidis) a Daniel Teklehaimanot (MTN-Qhubeka). Quémeneur byl před startem první v klasifikaci uprchlíků, když se do úniku dostal už ve druhé a čtvrté etapě. S odjetými 260 kilometry v úniku byl první před českým zástupcem Janem Bártou, který má v úniku najeto 204 kilometrů.

Perrig Quémeneur, Kenneth Van Bilsen a Daniel Teklehaimanot

Náskok před pelotonem se na pár minut zvýšil až na 12 minut. Tým Lotto-Soudal nenechal nic náhodě, zvýšil tempo a tím se ztráta snížila na „pouhých“ 8 minut. První horskou prémii na Côte de Dieppe ovládl Teklehaimanot a obdržel jeden bod. Boj o druhý „vrchol“ byl o něco napínavější. Souboj až na pomyslnou pásku předvedl Teklehaimanot s Van Bilsenem. Nakonec to dobře skončilo pro Eritrejského závodníka.

Přední skupina projela sprinterskou prémií jakoby nic. Za to jiný boj se odehrál v pelotonu. Thomas Voeckler skvěle rozjel spurt Coquardovi, ale toho nakonec předstihl John Degenkolb (Giant-Alpecin). Degenkolb bral 13 bodů, Coquard 11, Greipel 10, Sagan 9 a Cavendish 8 bodů.

Čím blíže byla poslední horská prémie, tím více bylo možné, že se Teklehaimanot dostane do puntíkatého a pokoří další milník pro MTN-Qhubeka. Mezitím se na zemi ocitl Damiano Caruso (BMC), když si v zatáčce nevšiml značky na ostrůvku. Bohužel pro další jezdce BMC vezl Caruso bidony. Naštěstí pro všechny se cyklista zvedl a ihned pokračoval dál v jízdě. Teklehaimanot na náhodu nevěřil a na vrcholu Côte du Tilleul si zajistil puntíkatý dres pro příští etapy.

John Degenkolb (Giant-Alpecin)

Deset kilometrů před finišem byl Teklehaimanot společně s Quémeneurem dostižen. Van Bilsen se pokoušel o zázrak. Tempo se postupně zrychlovalo a peloton se začal trhat. Van Bilsen náskok držel okolo 15 vteřin, ale pouhé tři kilometry před cílem byl také dostižen.

Bohužel kilometr před cílem spadl muž ve žlutém, Tony Martin. Do kolize se zapletl i obhájce prvenství Vincenzo Nibali. Situace využil Zdeněk Štybar, v nejprudším místě stoupání zaútočil a náskok si udržel až do cíle. Česká Republika má po 14 letech vítěznou etapu na Tour de France! Díky bonifikaci se Zdeněk posunul na deváté místo průběžného pořadí. Dnes to byl den „čechoslováků“, Peter Sagan dojel opět na druhém místě.

Zraněný Tony Martin (Etixx - Quick-Step)
Zraněný Tony Martin (Etixx – Quick-Step)